BORA

 

“BORA” bloktan istenilen kalınlık ve genişlikte mermer plakalar elde etmek için imal edilmiş, çok hassas ve seri kesim yapabilen, Yatay-Dikey blok mermer ve granit kesme makinasıdır. Testerelerin hareket ettiği ana ve yan köprüler çelik konstrüksiyondan, makinanın direkleri pik dökümden imal edilmiştir.

Dikey ve yatay testere arabası köprü üzerinde açılmış olan çift prizmalı kanalda ve yağ banyosunda kayıt sistemi ile çalışmaktadır. Kesilecek plaka dilimlerinin kalınlık ve yükseklik ayarı pano üzerinden programlanır, kalınlık ayarı için köprü hareket ettiğinden hassasiyeti çok mükemmeldir.

Yan köprü ve direk kayıtları üzerinde yapılmış olan siperler su ve mermer tozunun etkilemeyeceği bir şekilde dizayn edilmiştir. 24 saatlik zaman içerisinde 400 m2 mermer kesilebilir. Yan testere açma-kapama hidrolik ünitesi testere arabası üzerine monte edilmiştir, dikey testere kesme hareketi elektronik hız kontrol sistemi ile yapılmaktadır. Kurulacak yerin durumuna göre istenilen taraftan vagon girişi yapılabilir. Ayrıca istenirse mermer plakaları otomatik olarak alıp baş kesmeye veren taşıyıcı sistemde ( Hammale ) yapılmaktadır.

 

Dikey Testere Motoru HP. 150
Yatay Testere Motoru HP.  20
Hidrolik Pompa Motoru HP.  7,5
Testere Kesme Hızı Dakikada HP.  5,5
Köprü Yatay Hareket Motoru HP.  0,5
Blok Vagonu Hareket Motoru HP.  2
Dikey Testere Çapı MM  1600-1800
Yatay Testere Çapı MM  450-500
1000 mm Testere ile Kesim Boyu mm  3600
Blok Boyu mm  3600
Blok Eni mm.  2200
Blok Yüksekliği mm.  2000
Çalışma Sahası Boyu mm.  8000
Çalışma Sahası Eni mm.  5200
Çalışma Sahası Yüksekliği mm.  5000